دوربین سرعت سنج

دوربین ها بسته به تکنولوژی آنها از روش های مختلفی برای ثبت سرعت اسفاده می کنند

  • روش ساده ایی که در فیزیک دبیرستان خوندیم همان سرعت برابر است با جابه جایی تقسیم بر زمان
     برای اینکار باید دو دوربین یا سنسور وجود داشته باشد که در دو فاصله شما رو مورد بررسی قرار دهد و سرعت شما را اندازه گیری کند. در آزاد راه تهران- قم از این مدل دوربین ها استفاده شده است.
         
     در این مدل دوربین ها با کم کردن سرعت و فریب دوربین، شما می توانید از ثبت تخلف فرار کنید علت این است که در این روش سرعت متوسط شما اندازه گیری می شود. به عنوان مثال اگر دوربین اول شما را 130 کیلومتر بر ساعت ثبت کند و شما بلافاصله قبل از دوربین دیگر سرعت خود را به 110 کاهش دهید در اینصورت متوسط سرعت شما که 120 است ثبت خواهد شد و به همین علت شما از ثبت تخلف فرار کرده اید.
  • روش پیچیده تر و دقیق که امروزه از آن بیشتر استفاده می شود. روش تابش امواج است.
از فیزیک دوره دبیرستان اثر داپلر را به خاطر داریم که به شکل پیشرفته تر و کامل تر در فصل 8 کتاب الکترومغناطیس دیوید چنگ آمده است.


در این روش یک موج جلو رونده به ماشین تابیده می شود و در اثر بازتاب سرعت ماشین سنجیده می شود این روش بسیار شبیه مکانیزم روشی است که در رادار ها استفاده می شود. در این مدل دوربین ها به هیچ وجه نمی توانید از ثبت تخلف فرار کنید.فرمول داپلر و نحوه استفاده از آن در دوربین های حرفه ایی تر.بازتاب چیست؟
امواج الکترومغناطیس دارای دو مولفه E و H  هستند. این امواج پس از برخورد به اجسام بخشی از موج را عبور می دهند و بخش بازتاب پیدا می کند. مثلا در بعضی از جنگنده ها جنس بدنه به گونه ایی است که تمام موج را جذب می کند و طبیعتا موج بازتاب شونده ایی وجود ندارد که مکان و سرعت آن توسط رادار شناسایی شود( حالا که جنس بدنه ماشین ها مثه آب خوردن قابل ردیابیه) در نتیجه از این علم برای بدست آوردن سرعت ماشین استفاده میکنند.
این مدل دوربین ها از Reflected wave استفاده و سرعت را اندازه گیری می کنند.
لازم به ذکر است هرچه دوربین با ماشین زاویه ی کمتری بسازد سرعت دقیق تر اندازه گیری می شود.یعنی دوربین های پلیس که به صورت سیار است ازدوربین هایی که در ارتفاع نصب شده است دقیق تر عمل می کنند.
توسط : admin | تاریخ : 1398/09/21 | نظرات